Vítejte  

Odborné učiliště a Základní škola, Křenovice
752 01 Křenovice, č.p. 8

tel. +420 581 769 045, tel., fax +420 581 769 059, mobil +420 607 943 000,
tel. ředitel: 581 701 199, ŠJ: 581 701 057
mail: krenovice@kejnet.cz; plesnik@iol.cz
posta@oukrenovice.cz internet: www.oukrenovice.cz

 Kompletní informace o Základní škole Kojetín, Sladovní 492, jsou k dispozici na:
http://www.zssladovni.info/

  Přihlásit se
     
  Sdělení  

Prezentace školy

Kontakt pro zákazníky
Zákazníkům a zájemcům o produkty ze školní zahrady je k dispozici mobilní telefonní číslo 725 457 179, zájemci o výrobky oboru Kuchař volejte 773 782 990.

Facebook
Naše škola je na Facebooku, odkaz "Odborné učiliště Křenovice"

EU peníze středním školám
V letech 2012 až 2014 se škola aktivně zapojila do projektu EU peníze středním školám. Hodnocení projektu je k dispozici v záložce DUM.

  Exkurze, zájezdy, besedy  

Společné exkurze
V prvním červnovém týdnu se žáci oborů kuchař, pekař a prodavač zúčastnili několika exkurzí. 
Navštívili SPŠ mlékárenskou v Kroměříži, pekárnu Racek, pivovar ZUBR v Přerově a restauraci Koliba U Tří králů v Prostějově.

V mlékárenské škole v laboratoři biologie si žáci vyzkoušeli práci s mikroskopem, poznávali různé příchutě a vůně potravin a v malém výrobním provozu měli možnost  podílet se na výrobě sýrů a také jejich ochutnávce. 
V pekárně jsme byli seznámeni s provozem, výrobou pekařských výrobků a výrobou studené kuchyně, v pivovaru výrobou, stáčením a skladováním piva. V restauraci jsme byli provedeni celým restauračním zařízením, vařením a skladováním piva v pivních tancích, kuchyní a všemi skladovacími prostorami. Žáci si také vyzkoušeli práci barmana, jak s výčepním zařízením, tak vařením kávy na profesionálním kávomatu.
Exkurze byly velmi zajímavé, fotky jsou ve Fotogalerii.

Učitelky OV.


Exkurze v prodejně "Bez obalu" v Olomouci
V pátek 10. května 2019 jsme s žáky oboru vzdělání Prodavač a Pekař navštívili první Bezobalovou prodejnu v Olomouci. Majitelka paní Klásková nás přivítala s úsměvem a podrobně seznámila s funkcí prodejny, skladováním Bio potravin, jak prodává s minimem obalů a jak využívá obaly dále. Vysvětlila nám původ potravin a její spolupráci s ekologickými dodavateli, kteří jsou nejen z Olomouckého regionu, ale i ze zahraničí. V prodejně se nám líbilo a většina z nás neodolala a z nabízeného sortimentu nějakou pochoutku každý zakoupil. Návštěvu prodejny určitě doporučujeme. Fotky jsou ve Fotogalerii.

Učitelky OV


Exkurze Floria Kroměříž
Dne 3.5.2019 jsme se zúčastnili s žáky 2. ročníku oboru kuchař jarní výstavy Floria v Kroměříži. Expozice na téma – "Květinový zvěrokruh“ se nám všem velmi líbila a zaručeně obohatila naše estetické vnímání. Výstavu jsme pojali jako exkurzi zaměřenou na stánkový prodej rychlého občerstvení. Žáci plnili úkoly zaměřené na dodržování hygieny stánkového prodeje. I když nám počasí nepřálo, zaručeně nám nepokazilo náladu.

Bartošková Michaela, Zapletalová JanaExkurze pekárna Racek Přerov
Žáci oboru pekař a druhý ročník oboru kuchař navštívili v Přerově pekárnu Racek. Žákům byl vysvětlen celý provoz - vedení kvasu na výrobu chlebů, digitální ovládání dávkování jednotlivých surovin ze zásobníků, zadělávacích díží, pásová výroba závěsných ošatek na chleby, pásová výroba rohlíků, chladící a mrazící zařízeni. Na vlastní oči viděli výrobu ořechových hřebenů, nové zařízení na mašlovaní, nové digitální zařízení na expedici pečiva do prodejen. Ochutnali čerstvě upečené rohlíky a podívali jsme se i do výrobny studené kuchyně, kde pracovnice připravovaly chlebíčky, saláty, obložené bagety, obložené rohlíky, řízky a různé jiné dobroty. Exkurze byla skvělá. Děkujeme, že nám byla umožněna.

Za pedagogy Jemelková, Bartošková, Zapletalová


Exkurze Troubky 

Dne 26.9.2018 se žáci 2. a 3. ročníku oboru kuchař a žáci 1 a 2. ročníku oboru pekař zúčastnili exkurze ve společnosti Troubecká hospodářská a.s., kde se vyrábí oblíbené troubecké těstoviny. Žáci byli seznámeni s celou výrobou od vytloukání vajec a přípravy melanže až po balení hotových výrobků. Pro oba naše obory byla exkurze poučná a všem se moc líbila.

Věra Jemelková, učitelka OV


Exkurze Kaufland a Pekárna Racek Přerov

Ve středu 21.2.2018 jsme si pro žáky oboru prodavač připravili exkurzi v nově otevřeném Kauflandu Přerov, kde žáci plnili zadané úkoly. Tytéž úkoly plnili v Bille, OC Galerie Přerov a následně druhý den v Tescu Přerov.
Ve čtvrtek 22.2.2018 jsme navštívíli pekárnu Racek Přerov, kde nás pan Horký a paní Zemanová provedli celou výrobou pečiva. Viděli jsme pletení vánoček, zhotovení sladkého pečiva s čokoládou, výrobu Twister tyčinek, dozdobení slaného pečiva - šneky se sýrem a dále jsme viděli kynárny, pece a nově rekonstruované prostory k expedici.
Fotografie můžete zhlédnout ve Fotogalerii

Hudecová Ilona, Maňasová Jana, Grmelová Věra a Macková Lenka, učitelky OV


Exkurze v DC AHOLD Olomouc

Dne 31.5.2017 se žáci oboru Prodavačské práce účastnili exkurze v DC AHOLD Olomouc. Po milém přijetí bylo žákům sděleno, kolik skladů tohoto typu se nachází v naší republice, množství položek, který sklad obsahuje a distribuční cesty zboží ve skladu. Žákům bylo umožněno projít celým skladem, kde viděli, jak se zboží zaskladňuje, vychystává k expedici, třídí a likviduje obalový materiál z prodejen.
Exkurze byla velmi zajímavá, poučná a žákům přiblížila práci v DC.

I. Hudecová, V. Grmelová


Exkurze U Peddyho Kojetín
Dne 5.5.2017 jsme se s  žáky 1.KP vypravili na smluvní pracoviště výuky OV do Kojetína – restaurace U Peddyho. Žáci si nejprve prohlédli zařízení kuchyně. Paní Medunová si pro nás připravila milé překvapení a ve spolupráci s žákyní 3.KP a její paní učitelkou Martinkovou nám přichystali suroviny na pizzu. Poté proběhlo teoretické seznámení s kamennou pecí, kde už plál oheň. Kuchař, bývalý žák naší školy, žákům připravil první pizzu a poté si každý vyrobil tu svoji s libovolnými ingrediencemi. Všem se nám tato forma exkurze velmi líbila a byla ojedinělá. V dnešní době se na exkurzích jen zřídka setkáváme s možností něco si vyzkoušet. Mnohokrát děkujeme paní Medunové. Ve zbývajícím čase jsme se vypravili na VIC středisko na  výstavu - Kambodža, výstavu - T. G. Masaryk ve fotografii a na závěr jsme se ještě pobavili v Hrůzostrašném sklepení. Fotografie jsou ve Fotogalerii.

M. Bartošková, učitelka OV

Beseda "Subkultury"

Dne 28.4.2017 se ve škole konala přednáška "Subkultury mládeže". Pan PhDr. Josef Smolík PhD. provedl žáky interaktivním způsobem po subkulturách mládeže (od hippies přes metal po taneční scénu ). Poukázal na vztah subkultur mládeže k sociálně patologickým jevům, médiím a politice. Seznámil žáky s jejich vznikem, představil pozadí jejich činnosti, přiřadil typickou hudbu, chování a vzhled jejich vyznavačů. Fotografie ve Fotogalerii.
D. Luxová, školní metodik prevence

Nemocnice Vyškov
Dne 27.4.2017 se třídy pečovatelů a žáci 2. KP zúčastnili exkurze v nemocnici ve Vyškově, kde nás mile přivítala vedoucí kuchyně paní Mašlíková. Seznámila žáky s provozem kuchyně, bezpečností práce, hygienou a jídelníčkem. Potom jsme se šli podívat na výdej obědů, který je zařízen tabletovým systémem, kde všechno potřebné nádobí a skříně, do kterých se jídlo dává, jsou nahřívány, aby strava, která jde k pacientovi, byla po převozu na pokoj teplá. Paní Mašlíkové jsme poděkovali a přesunuli jsme se na vlakové nádraží. I přes deštivé počasí měli žáci velmi dobrou náladu a za to jim patří velké díky. Fotografie ve Fotogalerii.
M. Baculáková a L. Zavadilová

Pekárna Racek Přerov
Dne 25.4.2017 se žáci všech ročníků oboru Pekař a Kuchař zúčastnili exkurze v pekárně Racek v Přerově. Viděli kontinuální výrobu pekařských výrobků, pletení vánoček, plnění a mašlování jemného pečiva. Žáci oboru Pekař mohli vidět a srovnat rozdíly v periodické výrobě, kde vykonávají odborný výcvik, s kontinuální výrobou. Děkujeme vedení firmy za umožnění zajímavé a poučné podívané. Fotografie ve Fotogalerii.
V. Jemelková
 
Floria Kroměříž
Dne 4.5.2016 se žáci všech ročníků oboru Prodavačské práce zúčastnili 40. ročníku celostátní prodejní výstavy Floria Kroměříž. Uvítala nás hlavní expozice s názvem "Květinová pohádka" která představovala výjevy postav z večerníčků jako např. Krakonošovo, Křemílek a Vochomůrka, Broučci, Víla Amálka atd. Pohádkové příběhy byly vyzdobeny aranží tisíců kusů narcisů, tulipánů, hyacintů a dalších. Všichni účastníci oboru měli možnost shlédnout různé typy stánkového prodeje nejenom zahrádkářských potřeb, ale i přísady, květin, okrasných stromů a keřů. Fotografie ve Fotogaleri
i.
Prodavači

Flora Olomouc  
V pátek 22. dubna 2016 jsme navštívili se žáky oboru pekař a kuchař výstavu Flora Olomouc. Exkurze byla pojata jako jedna z forem vyučování, během níž měli žáci možnost získat poznatky o provozování některých činností ze svého oboru v reálných podmínkách (prodej pekárenských výrobků, příprava a prodej teplé kuchyně, rychlé občerstvení). Obrázky jsou ve Fotogalerii.

V. Jemelková, I. Sedláková, M. Bartošková, J. Zapletalová, M. Martinková, učitelky OV

Zájezd Praha netradičně
Odborné učiliště Křenovice uspořádalo jednodenní zájezd do našeho hlavního města pro žáky školy a jejich rodinné příslušníky prostřednictvím kroměřížské cestovní kanceláře Marion tour. Zájezd se konal dne 29.4.2015 za příslibu exkluzivního jarního počasí vhodného na obdivování krás historické části Prahy.

Při příjezdu exkluzivního a pohodlného autobusu nás optimisticky naladil usměvavý a velmi sympatický průvodce pan Formánek. Cesta do Prahy uběhla velmi rychle i proto, že nám pan Formánek zajímavě vyprávěl o obcích a městech, která se nacházejí podél dálnice. Žáci uvítali i možnost připojení na internet.

Při okružní jízdě Prahou pan průvodce líčil zajímavosti města, které nebyly součástí pěší prohlídky. Autobus nás zavezl na Pohořelec, kde začínala pěší prohlídka Prahy. Prohlédli jsme si areál Strahovského kláštera, Loretánské náměstí a Pražský hrad. Na nádvoří jsme shlédli atraktivní podívanou - výměnu stráží. Následovala prohlídka Katedrály svatého Víta a Malé Strany.

Kolem Parlamentu a Senátu jsme pokračovali k Valdštejnské zahradě, Kampě a na Karlův most. Zde někteří žáci pocítili Prahu i z jiné stránky a ověřili si přísloví „V Praze je blaze, ale draze“. Po prohlídce nádherného mostu jsme přešli ke Klementinu a městské části Josefov, kde jsme si prohlédli Starou a Vysokou synagogu. Na Staroměstském náměstí byla vyhlášena přestávka na občerstvení. Žáci si užívali hlavně živých soch, kterých se nemohli nabažit. Nakonec jsme prošli Václavským náměstím, Prašnou bránou přes Týnský dvůr k autobusu.

Po vyčerpávající a celodenní túře jsme se šťastně vrátili do Křenovic. Celý zájezd proběhl ve velmi příjemné atmosféře. Žáci plnili instrukce pana průvodce a drželi se celé skupiny. Tím bychom chtěli poděkovat žákům i jejich rodinným příslušníkům za zodpovědný přístup a účast na školní akci.


Mgr. Jitka Krčková, vedoucí zájezdu


Předvánoční Vídeň
Ve čtvrtek 11.12.2014 jsme pořádali zájezd do předvánoční Vídně. Termín zájezdu byl zvolen na dobu adventu - je určen všem milovníkům vánočně rozsvíceného města. První zastávka ve Vídni byla u zámku Schönbrunn - možnost návštěvy zahrad - pravou vánoční atmosféru návštěvník pocítil při procházce po vánočním trhu u zámku. Přejezd k centru, pěší prohlídka historického centra ( Stephansdom, budova opery, Albertina), následovala návštěva vánočních trhů u vídeňské radnice nebo vánočně vyzdobené Mariahilferstrasse.

Bartošková Michaela, vedoucí zájezdu


Exkurze žáků oboru Pečovatel
 

Dne 29.5.2014  žáci oboru Pečovatelské práce navštívili výstavu Naše cesta – chodící lidé, která se konala na výstavišti v Brně. Zde se mohli žáci seznámit s nástrahami, se kterými se setkávají handicapovaní lidé. Na začátku se nás ujala slečna, která nás provázela celou výstavou. Žáci si mohli vyzkoušet různé pomůcky, které slouží lidem s postižením: pohybovým, sluchovým, zrakovým. Výstava se nám moc líbila a všichni jsme se shodli na tom, že je přínosem pro všechny naše spoluobčany.

3.6.2014 jsme se žáky 1.PS a 2.PS navštívili nemocnici Kroměříž – urologické oddělení.  Vrchní sestra nás provedla všemi částmi lůžkového oddělení, kterého je součástí i JIP. Seznámila žáky s prevencí, nemocemi a ošetřovatelskou péčí o pacienty. Žáci tak získali přehled o urologických nemocech a chodu celého oddělení.

13.6.2014 – se žáci obou ročníků oboru Pečovatelské práce vypravili na exkurzi do Kroměřížské nemocnice , kde měli možnost nahlédnout do nově zrekonstruované kuchyně. Vedoucí kuchařka nás provedla celou kuchyní a ukázala jednotlivé prostory a přípravny potravin. Dále měli možnost zhlédnout strojové vybavení i místnost, ve které se připravuje dietní strava. Závěrem žákům ukázala výdej jídel do tabletového systému.

Žáci 1. ročníku Pečovatel jeli dne 2.6.2014 na exkurzi do Domova pro seniory v Tovačově. Po příchodu na recepci se nás ujala vedoucí obslužné péče. Provedla nás všemi prostory domova a seznámila s chodem pracoviště. Měli jsme možnost navštívit pokoje klientů, společenské místnosti, tělocvičnu, kapličku, koupelny, kuchyň i prádelnu. Viděli jsme i pracovní a tělesné aktivizace, seznámili jsme se s různými druhy pomůcek, které slouží klientům i ošetřovatelům.

PPŠ – v rámci preventivního programu školy se žáci oboru Pečovatelské práce zúčastnili výletů do přírody a poznáváním živočichů a historií v našem okolí. V prvním případě 1.PS – 2.PS navštívili ZOO na Svatém Kopečku u Olomouce. Ve druhém si žáci 1.PS a 3. KP prošli Mamutí stezku v Předmostí. V obou případech nám počasí přálo a výlety se vydařily ke spokojenosti všech zúčastněných.

Jana Maňasová, Ludmila Zavadilová, učitelky OV


Exkurze v Pivovaru Zubr Přerov
Dne 3.6.2014 se žáci 1. a 2. PD a 1. KP zúčastnili exkurze v Pivovaru Zubr v Přerově. Po celou dobu exkurze nás prováděla pověřená pracovnice, která svým poutavým výkladem všechny zaujala. Seznámila nás s provozem, skladováním a technologickým postupem výroby piva. Nejvíce žáky upoutala moderní linka na stáčení a balení piva.

Magda Pelikánová, učitelka OV


V období závěrečných zkoušek na našem učilišti jsme se s žáky 1. ročníku kuchařů zúčastnili  několika exkurzí. 

            23.5. Kuchyně v nemocnici v Kroměříži - kuchyně je po rozsáhlé rekonstrukci a je vybavena nejmodernějším gastronomickým zařízením.
27.5. Restaurace, cukrárny a letní zahrádky města Kroměříže.
28.5. Hotel Moskva ve Zlíně – prohlídka odbytových a ubytovacích středisek. Recepce, Mexická restaurace, Česká restaurace, salonky, hotelové pokoje, apartmány, posilovna, wellnes a zvláště pak nás zaujal prezidentský apartmán. Této exkurze se s námi zúčastnili i žáci 2. ročníku.
30.5. ŠJ Kojetín, restaurace U Pedyho, Na Hrázi – vybavení výrobních a odbytových středisek a skladů.
30.5. Po absolvování exkurzí jsme se v tento den ještě nečekaně uchýlili před nepříznivým počasím na hasičskou zbrojnici v Kojetíně. Tady nám tým profesionálních hasičů ochotně předvedl vybavení základny.
2.6. Aramark Přerov – prohlídka vybavení výrobního, odbytového střediska a skladů

Všechny navštívené exkurze byli pro žáky přínosem. Získali zde nové poznatky ve svém oboru - Stravovací a ubytovací služby.Fotografie z exkurzí je možné zhlédnout ve Fotogalerii.

Bartošková Michaela, učitelka OV


Zájezd Praha

Dne 11.12.2012 jsme se s žáky naší školy vydali obdivovat krásy vánoční Prahy. Cestovali jsme se soukromou společností RegioJet. Pro všechny zúčastněné to byla první zkušenost, jak levně, moderně a s úctou k zákazníkovi se dá cestovat. Po této příjemně strávené cestě jsme vystoupili v Praze na Hlavním nádraží. Vydali jsme se na předem dohodnutou trasu: Václavské náměstí, Staroměstské náměstí, Karlův most a zpět. Cestou jsme obdivovali památky, vánoční výzdobu, řemeslnické, pekařské, gastronomické výrobky a podařilo se nám také zastihnout ve 12 hodin orloj na Staroměstském náměstí.

Výlet naplnil očekávání a žáky obohatil o nové poznatky, někteří z nich byli v Praze poprvé. Hodnocení všech bylo velmi kladné. Děkujeme panu řediteli, že nám tento výlet umožnil. Fotografie z výletu můžete zhlédnout ve
Fotogalerii.

Michaela Bartošková


Sklárna Crystalex Karolinka
Dne 15. října 2012 se zúčastnily všechny tři ročníky oboru Kuchař a první ročník oboru Pečovatel exkurze ve sklárně Crystalex, a.s. v Karolince. Exkurze splnila očekávání a žáci byli seznámeni s provozem a technologií leptání skla. Dále jsme navštívili penzion Kyčerka. Tato prohlídka a rozhovor s šéfkuchařem byl přínosem zvláště pro oboru Kuchař. Fotografie můžete zhlédnout ve
Fotoga

Průzkumný prapor Prostějov
V pondělí 11. června 2012 jsme využili pozvání 102. průzkumného praporu v Prostějově a navštívili jejich prostory při příležitosti dne otevřených dveří. Fotografie můžete zhlédnout ve
Fotogalerii.

Exkurze AHOLD Olomouc
V úterý 22. května 2012 se uskutečnila exkurze prodavačů do Distribučního centra firmy Ahold Olomouc. Fotografie můžete zhlédnout ve
Fotogalerii.

Exkurze Lagris Luhačovice
Ve středu 16. května 2012 se uskutečnila exkurze kuchařů do firmy Lagris Luhačovice. Fotografie můžete zhlédnout ve
Fotogalerii.

Bezpečné město Kojetín
V pátek 27.4.2012 se všichni žáci školy zúčastnili 4. ročníku této akce pro děti, mládež a veřejnost. Snímky z akce jsou ve
Fotogalerii.

Jarní Flora Olomouc
Ve čtvrtek 19. dubna 2012 škola pořádala exkurzi na jarní výstavu Flora Olomouc.

Zájezd Osvětim
Poznávací zájezd spojený s prohlídkou koncentračního tábora v Osvětimi a historického centra Krakova se uskutečnil ve čtvrtek 29.3.2012, zájezd škola pořádala ve spolupráci s CK Marion Tour Kroměříž. Zážitky ze zájezdu jsou k dispozici zde ... Osvětim.PDF.
Fotografie ze zájezdu můžete zhlédnout ve
Fotogalerii.

Předvánoční Vídeň
Poznávací zájezd se uskutečnil ve čtvrtek 15.12.2011, zájezd škola pořádala ve spolupráci s CK Victoria Přerov. Zájezd je zvolen na dobu adventu, první zastávka byla u zámku Schönbrunn. Následoval přejezd do centra Vídně, pěší prohlídka historického centra (Stephansdom, budova opery, Albertina) a návštěva obchodních center a vánočních trhů u vídeňské radnice a Mariahilferstrasse. Zájezd se setkal s velmi příznivým ohlasem, děkujeme za organizaci p. učitelce Bartoškové a Zavadilové.
Fotografie ze zájezdu můžete zhlédnout ve Fotog
alerii.

Předvánoční Olomouc
V úterý 13.12.2011 se účastnili žáci oboru Prodavač poznávacího výletu do předvánoční Olomouce.
Fotografie můžete zhlédnout ve
Fotogalerii.

Ergo Kroměříž
Ve čtvrtek 8.12.2011 se účastnili žáci oboru Prodavač dne otevřených dveří v chráněné dílně Ergo Kroměříž. Žáci si zkusili výrobu mýdel a zhotovení dárků a vánočních přání.
Fotografie z akce můžete zhlédnout ve
Fotogalerii.

Beseda s MUDr. Radimem Uzlem
V úterý 29.11.2011 se všichni žáci školy zúčastnili besedy s MUDr. Radimem Uzlem v kině Hvězda v Přerově.

MILTRA B s.r.o., Městečko Trnávka
Ve čtvrtek 3.11.2011 se účastnili všichni žáci oboru Kuchař a Pekař exkurze do mlékárny společnosti MILTRA B s.r.o. v Městečku Trnávka, která je významným dodavatelem sýrů a ostatních mléčných výrobků.
Fotografie z exkurze můžete zhlédnout ve Fotogalerii.

Podzimní FLORA Olomouc
Ve čtvrtek 13.10.2011 se účastnili všichni žáci oboru Zahradník, aranžér a 1. ročníku Kuchař podzimní výstavy FLORA Olomouc.
Fotografie z exkurze můžete zhlédnout ve Fotogalerii.

Preventivní program - Teplice
V pondělí 3.10.2011 se účastnili všichni žáci oboru Prodavač akce v rámci Preventivního programu školy - prohlídka Teplic, Propasti a Zbrašovských aragonitových jeskyní.
Fotografie z akce můžete zhlédnout ve
Fotogalerii.

VINIUM Velké Pavlovice
Ve středu 6. dubna 2011 se účastnili žáci oboru Kuchař, Prodavač a Pekař exkurze do firmy VINIUM Velké Pavlovice.
Fotografie z exkurze můžete zhlédnout ve Fotogalerii.